BİGA İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Çanakkale Biga'da 5 katlı fabrika binası ve arsası icradan satılıktır

BİGA İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN01180801
Şehir : Çanakkale / Biga
Semt-Mahalle : SİNEKÇİ KÖYÜ / MERKEZKÖYLER

Basın İlan Kurumu Resmi İlan Portalında 26.06.2020 tarihinde yayınlanmıştır.
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2017/446 TALİMAT
Muhammen Bedeli
:
845,997 TL
Birinci Satış Günü
:
13.08.2020 10:30
İkinci Satış Günü
:
09.09.2020 10:30
Satış Yeri
:
Biga Adalet Sarayı 2.Kat Satış Odası İdriskoru Köyü Biga/Çanakkale

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C.
BİGA
İCRA DAİRESİ
2017/446 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Taşınmaz Çanakkale ili,Biga İlçesi,Sinekçi Köyü,Değirmen Mevkiinde ve tapuda 138 Ada,5 Parsel numarası ile ''Un değirmeni deposu olan tarla'' vasfında kayıtlıdır.Taşınmaz Sinekçi Köy merkezine 700m mesafede olup,Biga ilçe merkezine 15km uzaklıkta bulunmaktadır.Taşınmazın tamamı 3.288,31 m2 alana sahip tarla üzerinde bulunan 127 m2 oturum alanında betonarme taşıyıcı sisteme sahip olan 5 katlı fabrika binası,330 m2 oturum alanında iki katlı betonarme üretim deposu,145 m2 alana sahip tek eğimli çatıya sahip hammadde deposu,400 m2 oturum alanına sahip çatısı iki eğimli olan depo ve 116 m2 oturum alanına sahip çelik sundurma,12 m2 oturum alanına sahip 2 katlı ofis yapılarından meydana gelmektedir.Taşınmaz Biga Belediyesi mücavir alan sınırları dışında ve uygulama imar planı dışında kalmaktadır.Taşınmazın kaydında '' Beyan:Krokisinde C Harfi ile gösterilen yapı mevcuttur'' beyan şerhi bulunmakta olup,Taşınmaz üzerinde bulunan betonarme yapıların keşifgünü itibarı ile kullanım dışı ve atıl vaziyette olduğu yapıların 25-30 yaş aralığında olduğu,Toplam kullanım alanı 635m2 olan 5 katlı fabrika yapısında bulunan mekanik ve elektrik tesisatının büyük ölçüde işlevini kaybetmiş halde olduğu,yapıda bulunan pencere ve kapıların genelinin hasarlı durumda olduğu,yapının dış cephe,çatı ve taşıyıcı sistem elemanlarının da bakımsızlıktan aşınmış durumda olduğu,yapıda döşeme kaplamaları seramik,duvarlar ve tavanlar sıva üzeri kireç badanalıdır.İki katlı betonarme üretim deposu binasında döşeme kaplamaları seramik,duvar ve tavanlar sıva üzeri kireç badanalıdır.145m2 oturum alanında tek eğimli çatıya sahip hammadde deposunun çatısı çelik karkas üzeri trapez sac olarak imal edilmiştir.400m2 oturum alanına sahip deponun çatısı çelik karkas üzeri trapez sac olarak imal edilmiştir.12m2 oturum alanına sahip 2 katlı ofis yapısı toplam 24m2 kullanım alanına sahiptir.Taşınmaz üzerinde ayrıca yaklaşık 1000m2 alanı kapsayan saha betonu bulunmaktadır.Fabrika ve tesisler 1994 kuruluşu olup halen çalışmaz durumdadır.Fabrikada 15 yıldan beri üretim yapılmadığı,fabrika binası içindeki makine ve bütünleyici elemanların hayli yıpranmış ve buhaliyle çalıştırılamaz durumda olduğu,üretim devresindeki tüm makine ve üniteler üretim devresinin tamamlayıcı birer unsur niteliğinde olduğu,bu nedenle ünite veya makine bazında birbirnden ayrı değerlendirilmelerinin mümkün olmadığı,ancak bir bütün olarak değerlendirmenin mümkün olduğu, tesis eski teknolojiye sahip ve ekonomik ömrünü tamamlamış durumdadır.Fabrikanın herhangi bir nümerik değerinin olmadığı ancak bünyesindeki tüm makine,elektrik ve enerji tesislerinin(Elektrik hattı ve trafo dahil) hurda olarak değerlendirilmesinin mümkün olduğu bilirkişilerce tespit edilmiş olup,bilirkişilercetaşınmazın arsa değeri 246.623,25-TL,Bina değeri 525.374,40-TL ve Makina ve ekipmanın hurda olarak yerindeki değeri 74.000,00-TL olmak üzere toplam 845.997,65-TL değer takdir edilmiştir.
Adresi : Sinekçi Köyü,Değirmen Mevkii Biga/Çanakkale
Yüzölçümü : 3.288,31 m2
İmar Durumu : Biga Belediyesi mücavir alan sınırları dışında ve uygulama imar planı dışında kalmaktadır.
Kıymeti : 845.997,65 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler :Tapu Kaydındaki gibidir.(Taşınmazın kaydında ''Beyan:Krokisinde C Harfi ile gösterilen yapı mevcuttur'' beyan şerhi bulunmaktadır.)
1. Satış Günü : 13/08/2020 günü 10:30 - 10:40 arası
2. Satış Günü : 09/09/2020 günü 10:30 - 10:40 arası
Satış Yeri : Biga Adalet Sarayı 2.Kat Satış Odası İdriskoru Köyü Biga/Çanakkale
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanınyirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşincigünden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamınıve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5-COVİD-19 hastalığının yayılmasını önlemek amacı ile ; Dosya ve taşınmaz ilgilileri ile pey sürmek sureti ile ihaleye iştirak edenler haricinde,satış mahaline başkaca kişiler alınmayacaktır.
6- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
7- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2017/446 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.25/06/2020


(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir
.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR