BURHANİYE İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Balıkesir Gömeç'te 737 m² arsa üzerinde kurulu zeytinyağı fabrikası icradan satılıktır

BURHANİYE İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN01153141
Şehir : Balıkesir / Gömeç
Semt-Mahalle : KARAAĞAÇ MAH. / KARAAĞAÇ
Yayınlandığı Gazeteler

MİLLİ GAZETE 19.03.2020
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
Gazetenin Sitesine Git
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2019/489 talimat
Muhammen Bedeli
:
1,150,000 TL
Birinci Satış Günü
:
27.04.2020 11:00
İkinci Satış Günü
:
22.05.2020 11:00
Satış Yeri
:
Mezat Salonu (Belediye)-Belediye Başkanlığı BURHANİYE / BALIKESİR

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C.
BURHANİYE
İCRA DAİRESİ
2019/489 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Taşınmaz tapuda; Balıkesir ili, Gömeç ilçesi, Karaağaç mahallesi, Köyiçi mevkii, 543 ada, 30 parselde 737,64 m2 yüzölçümlü arsa nitelikli olarak kayıtlıdır. Taşınmazın tam hissesi borçlu adına kayıtlıdır.
Taşınmaz her ne kadar arsa vasıflı olarak tapu kayıtlarında bulunsa da üzerinde zeytinyağı fabrika binası olarak inşa edilmiş bir yapı bulunmaktadır. Taşınmazın 737,64 m2 yüzölçümlü arsası bulunmaktadır. Hali hazırda bu alan beton atılmış vaziyette, beton zemindir.
Taşınmaz Çanakkale-İzmir Karayoluna yakın konumlu olup, bu anayol üzerinden toplu taşıma araçları ile ulaşım imkanı tamdır. Taşınmazın yakın çevresinde Karaağaç Köyü Cami, Karaağaç Ahmet Karakaş Ortaokulu, Çanakkale İzmir Karayolu, bu karayolu üzeri Opet Benzin İstasyonu, market, cafe, kafeterya, restoranlar bulunmaktadır. Taşınmaz Çanakkale İzmir Karayoluna 150 metre mesafede, Gömeç ilçe merkezine 4 km mesafededir. Taşınmaz bina çevresinde Gömeç İlçesi Karaağaç Mahallesi Köyü merkezi bölgesinde yer alan 1-2 katlı eski tip bahçeli köy evi taşınmazları ile bölgede yeni yapımına başlanan 3-4 katlı apartman tipi taşınmazlar bulunmaktadır. Taşınmazların zemin katları dükkan, işyeri, kafe, restoran gibi ticari yapılar olarak kullanılmaktadır. Taşınmaz parseli çevresi eski yerleşim bölgelerinden olup, gelişimini tamamlamış ve çevresinde boş arsa bulmak güçtür. Taşınmazın bulunduğu bölgede yaz-kış oturum yoğun alt-orta sınıf gelire sahip vatandaşların oturduğu bölgedir. Taşınmaz çevresine taşınmaz gibi fabrika vb. yapı bulunmamaktadır.
Zeytinyağı Binası: Taşınmazın bina bölümü incelendiğinde binanın 2 katlı olduğu, betonarme karkas yapıda olduğu bilirkişi tarafından tespit edilmiştir. Binanın alt katta kapalı kullanım alanı 450 m2 üst katta kapalı kullanım alanı 450 m2 olmak üzere toplamda 900 m2 kapalı kullanım alanlıdır. Taşınmaz parseli içerisinde ayrıca 6 m2 lik tek katlı yığma tuğladan yapılmış tuvalet imalatı bulunmaktadır. Taşınmazın alt katında zeytinyağı fabrikası imalathanesi bulunmaktadır. Keşif günü bilirkişi tarafından yapılan incelemede imalathaneye bir adet araç giriş kapısı ve 1 adet yaya kapısı olarak 2 kapıdan giriş yapıldığı görülmüştür. Bu kapılar demir doğrama malzemeden imal edilmiş üzerleri boyalıdır. İmalathane pencereleri demir doğrama imalat dış cephesi dış cephe boyalıdır. İmalathane içerisinde fabrika makine alet ve edevatları bulunmaktadır. Taşınmazın üst katında mesken kullanım alanlı bir yapı ve bir depo bulunmaktadır. Bu yapıya binanın ön ve arka cephesinden ayrı ayrı giriş sağlayan merdivenler ve merdiven sonu kapılarla giriş yapılmaktadır. Mesken bölümünde 1 büyük salon, 1 salon + mutfak, 3 oda, 2 tuvalet ve 1 banyo mahalleri bulunmaktadır. Mahallerde zeminler ıslak hacimler hariç parke kaplama, duvarlar sıva üzeri boyalı, tavanlar tavan boyalıdır. Mesken giriş kapısı çelik kapı, iç kapılar Amerikan panel, pencereleri pvc doğrama imalattır. Taşınmazın ayrıca üstü açık teras kullanım alanı bulunmaktadır. Taşınmaz mimarlık ve mühendislik hizmetlerine esas olan sınıfı 3A olarak bilirkişi tarafından tespit edilmiştir.
İmar Durumu : 3 katlı ayrık nizam konut alanında olduğu, yoldan 5 metre, komşu parsellerden 3 metre çekileceği, yola terkinin olduğu, Taks:0,25 Kaks:0,75 olduğu, çatı katı yapılamayacağı belediye imar durum yazısında belirtilmiştir.
Kıymeti : 1.150.000,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydında yazılı olduğu gibidir.
1. Satış Günü : 27/04/2020 günü 11:00 - 11:05 arası
2. Satış Günü : 22/05/2020 günü 11:00 - 11:05 arası
Satış Yeri : Mezat Salonu (Belediye)-Belediye Başkanlığı BURHANİYE / BALIKESİR

Satış şartları :

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6-İhale alıcısının taşınmazın şerh-beyan-irtifak hanesinde belirtilen hususları ve bunlara ilişkin neticeleri peşinen kabul etmiş sayılacağı,

7- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, tapuda adresi bulunmayan ve/veya tapuda kayıtlı adreslerinde bulunamayan ve adli tebligatı iade edilen ilgililer hakkında İİK.'nun 127.maddesi uyarınca e-ilanın ve gazete ilanının tebligat yerine geçeceği, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/489 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR