OF (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU

İcradan satılık kargir bina ve arsası

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN00448279
Şehir : Trabzon
Yayınlandığı Gazeteler

KUZEY ANADOLU 14.10.2016
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya Numarası
:
2015/6 SATIŞ
Muhammen Bedeli
:
486907 TL
İlk İhale Tarihi
:
19.12.2016 11:00

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

HATA BİLDİR TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C. OF (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU
2015/6 SATIŞ

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri : Trabzon ili Of ilçesi Sulaklı Mah., Orta Sokak mevkii, 22 ada 1 parseLde kayıtlı 249,60 m² yüzölçümlü kargir bina ve arsası niteliğindeki taşınmaz,Bilirkişi raporu özetle aşağıdaki gibidir.Tapu kayıtlarında taşınmazlar Kargir bina ve arsası olarak belirtilmekle birlikte Of Belediyesi sınırları içinde ve imar planı dâhilinde olup planlanmış alandadır. 1319 sayılı emlak vergisi yasasının 1610 sayılı yasa ile değişik 12. maddesinin 2. fıkrasına göre “Belediye sınırları içinde imar planı dâhilinde bulunan taşınmazlar arsa vasfındadır.” denilmektedir. Dava konusu taşınmaz bu vasıfları taşıdığından “ARSA” vasfındadır. Taşınmazlar şehir merkezde olup yoğun ticaretin olduğu bir belgedir. Söz konusu taşınmaz Rize Trabzon Devlet Sahil yoluna yaklaşık 100 m mesafededir. Düz bir topoğrafya ya sahip olan taşınmazın, tüm etrafında fiilen yol bulunmaktadır.110 ada 7 parselde bulunan taşınmazın üzerindeki yapılar; betonarme inşaa edilmiş, tek katlı dükkânlardır. Yapının toplam inşaat alanı Fen Bilirkişi tarafından 262,55 m2 olarak ölçülmüştür. Parsel üzerindeki yapı batı tarafından yola tecavüzlü olup parsel alanından büyük ölçülmesinin sebebi budur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının her yıl yayımlamış olduğu Yapı Yaklaşık Maliyetleri Cetveline göre “Tek katlı ofisler, dükkân ve basit atölyeler” sınıfında olan yapının II. Sınıf A Grubu Yapı niteliğinde olduğu kanaatine varılmıştır. Yukarda açıklanan tespitler ışığında eksik imalat oranının % 5 ve yıpranma oranının %10 olduğu tespit ve takdir edilmiştir. II-A grubu sınıfındaki yapının 2016 yılı m² yapı yaklaşık maliyeti 390,00 TL/m²’dir. Buna göre dava konusu taşınmaz üzerinde bulunan yapının bedeli 87.547,30 TL'dir. Taşınmazın arsa bedeli 399.360,00 TL olup, taşınmaz üzerindeki yapı bedeli olan 87.547,30 TL ile birlikte toplam satış bedeli 486.907,30 TL'dir.
İmar Durumu: Taşınmazlar of belediyesi imar planı içinde olup; 22 Ada 1 parselin tamamı "Park Alanı" dır.
Kıymeti : 486.907,30 TL KDV Oranı : %18 Kaydındaki Şerhler : Tapu Kaydındaki gibidir.
1. Satış Günü : 19/12/2016 günü 11:00 - 11:10 arası
2. Satış Günü : 23/01/2017 günü 11:00 - 11:10 arası
Satış Yeri : OF ADLİYESİ, İCRA MÜDÜRÜ ODASI OF/TRABZON
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV, 1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir.
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2015/6 Satış sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.06/10/2016


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR