Yazdır

BORÇKA İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

İcradan satılık arsa

Kurumun Diğer İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri
BİK İlan No : ILN00503304
Şehir : Artvin
Yayınlandığı Gazeteler

KARADENİZ 07.12.2016
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
İCRA İLANI ÖZEL BİLGİLERİ İcradan Nasıl Mal Alınır?
Muhammen Bedeli : 91549 TL
İlk İhale Tarihi : 07.02.2017 10:10
Dosya Numarası : 2015/71 TLMT.
HATA BİLDİR TAKİP ET  PAYLAŞ
İlan Metni

T.C. BORÇKA İCRA DAİRESİ 2015/71 TLMT.

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

1 NO'LU TAŞINMAZIN

Özellikleri : Artvin İl, Borçka İlçe, 205 Ada, 1 Parsel, Biçket Mevkii, Demirciler Köyü, satışa konu taşınmaz %10-15 civarında bir eğime sahip olup, rakımı 100-150 m civarındadır. 2009 yılında meydana gelen sel felaketi nedeniyle taşınmazın iki yanından akan İçkale deresinin taşması sonucu taşınmazın mevcut toprağın akıp gittiği ve geride ise sel artığı olarak kaya, taş, çakıl vb. malzemeden oluşan bir yapı ortaya çıkmış. Bu nedenle evveliyatındaki kullanım şekli, niteliği ve toprak yapısı gibi unsurlar için net bulgulara ulaşılamamış. İlgili taşınmazın büyük bir bölümü sular altında kaldığı, tarım vasfını kaybetmiş bir yapıda olduğu tespit edilmiş.Taşınmaz fiilen dere yatağının ortasında kalmakta olup, her an dere taşkını tehdidi altında bulunmaktadır. Taşınmazda ıslah çalışmaları (Tarım topraklarının fiziksel ve kimyasal yapısının iyileştirilmesi) yapıldıktan sonra tekrar tarıma elverişli hale dönüştürülmesi olasılığı olan yerlerden olduğu ve tarımsal arazi niteliği kazanabileceği dikkate alınarak taşınmazla ilgili değer tespiti hesaplanırken birim fiyatı ve dekara verimleriyle ilgili veriler Borçka İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan 2015 yılı verileri esas alınmıştır. Islah çalışmalarından sonra yörede yetiştirilen her türlü tarımsal ürünlerin ekonomik ölçüler içerisinde yetiştirilmesi mümkündür. Kapitalizasyon faiz oranı; taşınmazın köy ve ilçe merkezine uzaklığı, eğimi, rakımı, toprak yapısı, sulama durumu, organik madde miktarı gibi etkenler dikkate alınarak taşınmazın değeri 91.549,63 TL dir. Borçlu hissesi tamdır.

Adresi : Biçket Mah., Demirciler Köyü, Borçka/Artvin

Yüzölçümü : 6.062,89 m2 Arsa Payı : Tam

İmar Durumu : Belediye sınırları ve imar plan sınırları dışındadır.

Kıymeti : 91.549,63 TL KDV Oranı : %18

Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydında yazılı olduğu gibidir.

1. Satış Günü : 07/02/2017 günü 10:10 - 10:15 arası

2. Satış Günü : 07/03/2017 günü 10:10 - 10:15 arası

Satış Yeri : HÜKÜMET KONAĞI ÖN OTOPARKI - HÜKÜMET CADDESİ BORÇKA / ARTVİN

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Satış şartları :

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanınyirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşincigünden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamınıve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir.

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2015/71 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.05/12/2016

(İİK m.126)

(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.

* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR