TRABZON 1. SULH HUKUK MAHKEMESİ SATIŞ MEMURLUĞU

Ortahisar Çarşı mahallesinde eski eser bina ve arsası mahkemeden satılıktır

TRABZON 1. SULH HUKUK MAHKEMESİ SATIŞ MEMURLUĞU

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN00925849
Şehir : Trabzon / Ortahisar
Semt-Mahalle : ÇARŞI MAH. / BOZTEPE
Kat Sayısı : 2
: 107
Yayınlandığı Gazeteler

SÖZCÜ 09.01.2019
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2018/4 SATIŞ
Muhammen Bedeli
:
1775000 TL
Birinci Satış Günü
:
28.02.2019 14:00
İkinci Satış Günü
:
28.03.2019 14:00
Satış Yeri
:
Trabzon Adliyesi zemin kat satış odası

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C. TRABZON 1. (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU

2018/4 SATIŞ
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Trabzon ili Ortahisar ilçesi Çarşı Mahallesi 179 ada 20 parsel numarasında kayıtlı 107,11 m2 yüzölçümlü kargir ev nitelikli taşınmaz. Taşınmaz Kahramanmaraş Caddesine bağlanan Nemlioğlu Çıkmaz Sokak üzerinde yer almaktadır. İmar planında 20 nolu parsel Nolu Sit alanı içerisinde olup üzerinde eski eser bina olduğundan her türlü tamir, tadilat, onarım ve yeni yapılaştırmalarda T.K.V.K. Bölge Kurulundan görüşü doğrultusunda inşaata izin verileceği ifade edilmiştir. 179 ada 20 parsel üzerinde kargir ev bulunmakta olup; tescilli yapı ile bu yapıya eklentili muhtes yapı bulunmaktadır.Tescilli yapı gösterdiği özellikler bakımından 5. sınıf D grubu yapılara, mehtes yapı ise 3.sınıf A grubu yapılara girmektedir. 20 nolu parseldeki yapının zemin katının muhtes alanla beraber beyaz eşye dükkanı olarak kullanıldığı, parselin 179 ada 19 parsel üzerindeki yapının zemin katındaki işyerleri ile birlikte kullanıldığı, sadece dükkan içerisinde kot farkı olduğu,, yıpranma oranının yapının cinsi ve grubu dikkate alındığında % 15 olduğu kanaatine varılmıştır.Diğer katların içten dönel merdiven ile birbirine bağlı olduğu , eski eser özelliği taşıyan binalarla ortak özellik gösterdiği görülmüştür. Statik yönden bir sorun görülmemiş olup yıpranma payı % 40 olarak belirlenmiştir. Muhdes yapının zeminve birinci katta 19,20 m2 alana saip olduğu, zemin katta tamamı kapalı olan yapının tescilli yapı ile yıpranma oranının % 10 olacağı değerlendirilmiştir. Normal katta ise muusdes alanın yarısının teras olarak diğer yarısının ise tescilli yapının odası olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Bu bölümün yıpranma payı % 30 olarak değerlendirilmiştir.
Yüzölçümü : 107,11 m2
İmar Durumu : İmar planında20 nolu parsel Nolu Sit alanı içerisinde olup üzerinde eski eser bina olduğundan her türlü tamir, tadilat, onarım ve yeni yapılaştırmalarda T.K.V.K. Bölge Kurulundan görüşü doğrultusunda inşaata izin verileceği ifade edilmiştir.
Kıymeti : 1.775.000,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : 710 Sayılı Yasanın 8. Maddesine istinaden eski eserdir.
1. Satış Günü : 28/02/2019 günü 14:00 - 14:05 arası
2. Satış Günü : 28/03/2019 günü 14:00 - 14:05 arası
Satış Yeri : Trabzon Adliyesi zemin kat satış odası
Satış şartları :
1-
İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2018/4 Satış sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.19/12/2018

(İİK m.126) (*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR