ÇAYELİ SULH HUKUK MAHKEMESİ SATIŞ MEMURLUĞU

Çayeli'de bina ve arsası mahkemeden satılıktır

ÇAYELİ SULH HUKUK MAHKEMESİ SATIŞ MEMURLUĞU

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN00962719
Şehir : Rize / Çayeli
Semt-Mahalle : ESKİPAZAR MAH. / ÇAYELİ
Yayınlandığı Gazeteler

TÜRKİYE 14.03.2019
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
Gazetenin Sitesine Git
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2018/5 SATIŞ
Muhammen Bedeli
:
304,616 TL
Birinci Satış Günü
:
24.04.2019 10:00
İkinci Satış Günü
:
22.05.2019 10:00
Satış Yeri
:
Çayeli Sulh Hukuk Mahkemesi Duruşma Salonu

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C. ÇAYELİ (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU

2018/5 SATIŞ


GAYRİMENKUL AÇIK ARTTIRMA İLANI
Sulh Hukuk Mahkemesi Satış Memurluğundan
Satılmasına karar verilen gayrimenkullerin cinsleri, kıymetleri ve evsafı ;


Rize İli, Çayeli ilçesi, Eskipazar Mahallesi Yalı civarı mevkii 77 ada 14 parselin cinsi kıymeti ve evsafı; taşınmaz 93,08 m2 olup, kaydında her ne kadar çalılık olarak nitelendirilmiş ise de, Belediye sınırları ve imar planı içerisinde olduğundan aynı zamanda da Belediye hizmetlerinden faydalandığından taşınmaz arsa vasfındadır. Konum olarak Çayeli merkezine yaklaşık 500 metre mesafede olup, Fehmi Ozan Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Taşınmaz imar durumu olarak bitişik nizam 8 kat konut+ticari yapılaşmaya müsaittir. Taşınmaz cadde kenarında olup, üzerinde fazla alt yapı masrafı yapmadan her türlü konut gibi bina ve iş merkezi yapımına elverişlidir. Parselin imar düzenlemesi yapılmayıp, kadastro parseli konumundadır. Taşınmazın m2 birim fiyatı 2.200,00 TL olup taşınmazın değeri 204.776,00 TL'dir.
Bu parsel üzerinde 1 zemin ve 2 normal kattan müteşekkil betonarme tarzında inşa edilmiş bir bina bulunmaktadır. Binanın zemin katı depo olarak diğer katları ise konut olarak kullanılmaktadır. Bina kalorifersiz ve asansörsüz olarak inşa edilmiş olup hali hazırda içerisinde ikamet edilmemektedir. Dıştan kısmen sıvasız ve boyasızdır. Çatısı yoktur. Binanın mesken olarak kullanılan katları bakımsız, kırık ve dökük harabe tarzında olup iskan edilmeyecek durumdadır. Binanın zemin katı 80 m2, normal katları ise 90 m2'dir. Binanın toplam inşaat alanı 260,00 m2'dir. Binanın yapım tarihi itibariyle tamamlanma seviyesi %80 seviyesindedir. Bina yaklaşık 45 yıl önce inşa edilmiştir. Binanın eskime oranı %40'dır. Bina Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca açıklanan Yapı Yaklaşık Maliyetleri Tebliğine göre; III.sınıf A Grubu yapılara benzer olup, 2018 yılı birim yapı değeri 800,00 TL/m2'dir. Binanın ömrü, tamamlanma seviyesi ve yıpranma payı dikkate alındığında binanın muhammen bedeli 99.840,00 TL'dir.
Hal böyle iken; taşınmaz, üzerinde bulunan bina ile birlikte toplam 304.616,00 TL muhammen bedelle açık arttırmaya çıkarılacaktır.

I. SATIŞLARI;Rize İli, Çayeli ilçesi, Kesmetaş Mahallesi Rize Hopa Şosesi mevkii 727 ada 2parsel sayılı taşınmazın 24/04/2019 günü saat 10:00 - 10:10 arasında umuma açık üzerinde bulunan yükümlülükleri ile birlikte Çayeli Sulh Hukuk Mahkemesi Duruşma Salonunda Açık artırma usulü ile yapılacaktır.

II. SATIŞLARI;Rize İli, Çayeli ilçesi, Kesmetaş Mahallesi Rize Hopa Şosesi mevkii 727 ada 2 parsel sayılı taşınmazın 22/05/2019 günü saat 10:00 - 10:10 arasında umuma açık üzerinde bulunan yükümlülükleri ile birlikte Çayeli Sulh Hukuk Mahkemesi Duruşma Salonunda Açık artırma usulü ile yapılacaktır.

Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2018/5 Satış sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları vetapu kaydında adresleri bulunmayan veya tebliğ imkansızlığı halinde işbu satış ilanının ilgililere İ.İ.K.nun 127.maddesi gereğince tebliğ yerine geçeceği tebliğ ve ilan olunur.20/02/2019

(İİK m.126) (*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR