TERME İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Samsun Terme'de 321 m² arsa ve işyeri icradan satılıktır

TERME İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN01093262
Şehir : Samsun / Terme
Semt-Mahalle : FENK MAH. / TERME
: 321
İmar Durumu : Ticari Konut
Yayınlandığı Gazeteler

AKŞAM 02.12.2019
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
Gazetenin Sitesine Git
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2019/223 TLMT.
Muhammen Bedeli
:
433,230 TL
Birinci Satış Günü
:
27.01.2020 10:00
İkinci Satış Günü
:
24.02.2020 10:00
Satış Yeri
:
TERME 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ DURUŞMA SALONU (TERME ADLİYESİ ) 1. KAT TERME -SAMSUN

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C.
TERME İCRA DAİRESİ

2019/223 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Tapu 'da borçlu adına tam hisse olarak kayıtlı. Samsun İli Terme İlçesi Fenk Mah.Eski Çarşamba Caddesi mevkii 86 ada 16 nolu parsel, yüzölçümü 321,00 m², ana taşınmaz niteliği Arsa olan taşınmaz. kıymet taktirine itiraz üzerine mahkemece dayanak alınan bilirkişi raporuna göre, taşınmaz Samsun-Ordu Karayoluna cepheli, bitişik nizam 6 kat yapılaşma koşulunda konut+ticaret alanına isabet ettiği, taşınmaz üzerinde 1 katlı işyeri kullanımlı mevcut yapıya ait net inşaat alanının 30 m2 olduğu, yapı kullanma izin belgesinin bulunmadığı tespit edilmiş, taşınmaz Terme Belediyesi sınırları içinde Samsun-Ordu karayolu üzerinde, ilçenin önemli iş ve ticaret merkezine yakın konumdadır.Taşınmaza ulaşım için Samsun-Ordu şehirler arası anayolu üzerinde ordu yönüne giderken Terme ilçe merkezine girilen kavşaktan sonra 160 m ilerlenerek sağ tarafta bulunan taşınmaza ulaşılır. Şehirler arası anayola cepheli konumda olup, yaya ve ticaret potansiyelinin yoğun olduğu, iller arası ulaşımın sağlandığı önemli bir arter üzerinde konumludur,kamu kurum ve kuruluşlarına yakın mesafede olup, ulaşımı her türlü araç ve yaya olarak kolay sağlanmaktadır. Belediyenin tüm hizmetlerinden faydalanmakta olup, alt yapı ve yollar tamamlanmıştır. çevresinde 5-6 katlı mesken ve işyeri nitelikli binalar mevcuttur. Taşınmaz Düz bir topoğrafyaya sahiptir. Samsun -Ordu şehirler arası anayoluna 13,00 m cephesi bulunmakta, mevcut durumda parsel üzerinde tek katlı 30 m2 alanlı çatılı sıvalı-boyalı büro olarak kullanılan kulübe bulunmaktadır. Parselin 1/1000 ölçekli uygulama imar planında konut+ticari alanında kalması, bitişik nizam yapı sitilinde yapılaşmaya uygun olması, ticaret imarlı olması nedeni ile asma kat yapılabilmesi (Asma kat ve çatı katı yapıda kat olarak sayılmadığından kullanım alanı avantajı yaratmaktadır.) hususları da değerlemede göz önünde bulundurulmuş ,taşınmazın arsa değeri 417.300,00,-TL olarak tespit edilmiş,
PARSELİN ÜZERİNDE BULUNAN YAPININ DEĞERİ :tek katlı olup,30 m² alanlı,2/B grubunda, yıpranma oranı %10 olup, yapı değeri 15.930,00,-TL olup taşınmazın toplam değeri 433.230,00-TL taktir edilmiştir.
Adresi : Fenk Mah. Eski Çarşamba Caddesi Mevkii Samsun Ordu Karoyolu Üzerinde Terme / SAMSUN
Yüzölçümü : 321,00 m2
Arsa Payı : --
İmar Durumu : Terme Belediye Başkanlığı'nın 27/11/2019 tarihli yazısında parselin Samsun-Ordu Karayoluna cepheli, bitişik nizam -6 kat yapılaşma koşulunda konut+ticaret alanına isabet ettiği bildirilmiştir.
Kıymeti : 433.230,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydında ipotek ve hacizler mevcuttur. Ayrıca beyanlar hanesinde 3402 Sayılı Kanunun Ek 1 nci maddesi uygulamasına tabidir ibaresi mevcuttur.
1. Satış Günü : 27/01/2020 günü 10:00 - 10:10 arası
2. Satış Günü : 24/02/2020 günü 10:00 - 10:10 arası
Satış Yeri : TERME 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ DURUŞMA SALONU (TERME ADLİYESİ ) 1. KAT TERME -SAMSUN

Satış şartları :

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/223 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR