ORDU İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Ordu Gülyalı'da 400 m² arsa icradan satılıktır

ORDU İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN01115139
Şehir : Ordu / Gülyalı
Semt-Mahalle : TURNASUYU MAH. / GÜLYALI
: 400
İmar Durumu : Konut
Yayınlandığı Gazeteler

TAKVİM 12.01.2020
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
Gazetenin Sitesine Git
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2019/17302 ESAS
Muhammen Bedeli
:
320,000 TL
Birinci Satış Günü
:
13.02.2020 11:15
İkinci Satış Günü
:
09.03.2020 11:15
Satış Yeri
:
Mezat Salonu - Ordu Adliyesi Karşıyaka Mahallesi Atatürk Blv No:504 Zemin Kat İcra Müdürlüğü BZ-08 MERKEZ / ORDU

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C.
ORDU İCRA DAİRESİ
2019/17302 ESAS

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Ordu İli, Gülyalı İlçesi, Turnasuyu Mahalle/Köy, 111 Ada, 30 Parsel de kayıtlı taşınmazın tamamı Mürsel kızı Şirvan Aslı Engin ŞEN adına kayıtlıdır.Taşınmaz Belediye sınırları ve belediye imar planı içinde yer almaktadır.Dava konusu taşınmaz tabanda %20 sine ayrık nizam 2 katlı konut alanında kalmaktadır.Taşınmaz üzerinde tabanda yaklaşık 80,00 m2 yüz ölçümlü bir yapı yapılabilecektir.Taşınmaz villalık alan diye tabir edilen alan sınıflaması içindedir.Taşınmaz merkez sokak ile yalı sokak arasında kalmaktadır.Taşınmaz belediye sınırları ve imar planı içinde olması nedeniyle arsa vasfında olmasınına rağmen fiili durumda fındık bahçesi olarak kullanılmaktadır.Taşınmaz etrafındaki Belediye imar yolları henüz açılmamış konumdadır.Taşınmaza ulaşım mevcut Ordu Giresun karayolundan sağlanmaktadır.Taşınmaz üzerinde fiili durumda herhangi bir yapı bulunmamaktadır.Taşınmaz belediye hizmetlerinden ( yol,su,elektrik ,kanalizasyon vs) kısmen faydalanmaktadır.Alt yapısı kısmen ikmal edilmiştir.Dava konusu 111 ada 30 parselde kayıtlı taşınmaz,güneyinden geçen Ordu Giresun karayolunun kuş uçumu yaklaşık 105 mesafededir.Taşınmaz batısında yer olan Ordu Üniversitesi Cumhuriyet Kampusüne kuş uçumu yaklaşık 1500 metre,doğusunda yer alan Ordu Giresun Havalimanına kuş uçumu yaklaşık 7800 metre , doğusunda bulunan doğa koleji okullarına kuş uçumu yaklaşık 750 metre,güney doğusunda yer alan Turnasuyu Mahallesi Merkez Camiisine 650 metre , güney doğusunda yer alan toplu yapılaşmaların bulunduğu villa şeklinde inşa edilen alanlara 350 metre,kuzeyinde yer alan Karadeniz'e kuş uçumu yaklaşık 380 metre,batısında yer alan Ordu İli Şehir Merkezine kuş uçumu yaklaşık 9300 metre ,batısında yer alan Ordu Adliyesi ,Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü vs şeklinde kurumlara kuş uçumu yaklaşık 5700 metre doğusunda yer alan Gülyalı İlçe Belediyesi ve Gülyalı ilçe merkezine kuş uçumu yaklaşık 5600 metre mesafededir.Taşınmaz etrafı yapılaşma açısından gelişmekte olan bir bölge içinde yer aldığı bilirkişice rapor edilmiştir.
EMSAL TAŞINMAZ/Bu emsal taşınmaz 1 kasım 2019 tarihinde 642231017 ilan numarası ile ilanı koyulmuştur.Bu ilan incelendiğinde;Dava konusu taşınmaz ile aynı mahallede yer alıp toplam 445 m2 yüz ölçümlü emsal taşınmazın 450.000,00 TL bedelle ilana koyulduğu ve imsal taşınmazın m2 satış değerinin 1011,00 TL /m2 den satışa koyulduğu görülmektedir.Ancak ,emsal taşınmazın ilanda yer alan bu değerleri pazarlıksız değerler olup bu emsal taşınmazın satışı esnasındaki pazarlık payıda düşünüldüğünde ilan koyulan bu 1011,00 TL/m2 değerden aha düşük bir değerlere satılabileceği anlaşılmaktadır.Bu emsal taşınmaz ,tapuda satış gerçekleştirilen somut bir emsal taşınmaz olmamakla birlikte satışa konu taşınmaz ile konum ve özellik olarak farklı özellikte olmasına rağmen benzer yüzölçümdeki bir taşınmazın çevre rayiç değerlerinin belirlenmesi açısından bilgi mahiyetinde dikkate alınacağı rapor edilmiştir.Bu emsal taşınmaz üzerinde 95 m2 tabanlı 2,5 katlı villa yapılabilecek olup ,emsal taşınmaz üzerinde yapılabilecek olan yapı taban alanı ile satışa konu taşınmaz üzerinde yapılabilecek yapı taban alanı kıyaslandığında emsal taşınmazın daha avantajlı olduğu ,ayrıca bu emsal taşınmaz ile satışa konu taşınmaza göre konumu denize daha yakın belediye hizmetlerinden daha fazla yararlanıp alt yapısı daha iyi durumdadır.emsal taşınmaz doğa koleji yakınında yer almakta ve satışa konu taşınmaza göre etrafı yapılaşma olarak daha fazla gelişmiş bir konumdadır.Emsal taşınmaz değer olarak satışa konu taşınmazdan daha değerli bir konumda olduğu bilirkişice rapor edilmiştir.
Adresi : Turnasuyu Mah.Mustafa Kemal Bulvarı Yalı Mevkii Gülyalı / ORDU
Yüzölçümü : 400 m2
Arsa Payı : Tam
İmar Durumu : İmar planı dahilindedir.
Kıymeti : 320.000,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydındaki gibidir.
1. Satış Günü : 13/02/2020 günü 11:15 - 11:20 arası
2. Satış Günü : 09/03/2020 günü 11:15 - 11:20 arası
Satış Yeri : Mezat Salonu - Ordu Adliyesi Karşıyaka Mahallesi Atatürk Blv No:504 Zemin Kat İcra Müdürlüğü BZ-08 MERKEZ / ORDU

Satış şartları :

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir.

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- İş bu satış ilanının gazete ilanı tapuda adresi bulunmayan veya kendisine adli tebligat yapılamayan tüm ilgililere İ.İ.K nun 127 maddesi kapsamında tebligat yerine kaim olacaktır. Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/17302 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.09/01/2020

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR