MERSİN 6. İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Mersin/Yenişehir'de 383 m² arsa icradan satılıktır

MERSİN 6. İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN01034604
Şehir : Mersin / Yenişehir
Semt-Mahalle : KOCAVİLAYET MAH. / CUMHURİYET
Yayınlandığı Gazeteler

HABERCİ 02.08.2019
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
Gazetenin Sitesine Git
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2019/45 TLMT.
Muhammen Bedeli
:
268,100 TL
Birinci Satış Günü
:
02.10.2019 15:30
İkinci Satış Günü
:
30.10.2019 15:30
Satış Yeri
:
Mezat Salonu (Z-20 Nolu) - Adalet Sarayı Zemin Kat No:Z-20 AKDENİZ / MERSİN

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C. MERSİN 6. İCRA DAİRESİ

2019/45 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI


Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
Özellikleri: Mersin İl, Yenişehir İlçe, 10911 Ada, 4 Parsel, KOCAVİLAYET Mahalle/Köy, -- Mevkii, - Nolu Bağımsız Bölüm Taşınmaz, güneyinden 5 nolu parsele, batısından 3 nolu parsele bitişik olup kuzeyinden 29119 Sokağa ve doğusundan 29166 Sokağa cephelidir. Fakat etrafındaki yollar henüz açılmamıştır. Taşınmaz, 29106 Sokağın 300 m.batısında, 34.caddenin 500m.kuzeyinde, Mersin Polis Merkez Meslek Eğitim Merkezi'nin 330 m.güneydoğusunda, 29110 Sokağın 100m.batısında, Mersin Stadyumu'nun 550 m.kuzeydoğusunda, Mersin-Adana Otobanının 890 m.kuzeybatısında, Kocavilayet Ortaokulu'nun 1.33 km.kuzeybatısında, Kocavilayet Camisi'nin 1.39km.kuzeybatısında yer almaktadır. Özel ve kamu kuruluşları, okul alanları, AVM, park ve diğer sosyal alanlara mesafelidir. Taşınmaz ana yollara ulaşımı kolaydır. Taşınmazın bulunduğu bölgede belediye alt yapı tesisleri tam olup, yakın mesafede toplu taşım araçları geçmektedir. Kıymet takdirine konu taşınmaz tapunun Mersin İli, Yenişehir İlçesi, Kocavilayet Mahallesi, 10911 ada, 4 parsel numaralı, 383,00 m² lik ARSA olarak kayıtlıdır. Taşınmaz kısmen kayalık olup içerisinde hiçbir muhdesat bulunmamaktadır. Bilindiği üzere değeri hesaplanacak taşınmazların bedelini etkileyen birçok unsur bulunmaktadır. Taşınmazın imar durumu, mevcut konumu, kullanım amacına göre elde edilebilecek net gelir miktarı, üzerinde bulunan muhdesatların varlığı ve benzer birçok özellikleri dikkate alınabildiği gibi, taşınmazın bulunduğu alanlardaki alım satım kabiliyetleri, alıcı ve satıcı arasındaki maddi unsurlara dayanmayan bağlar ve benzeri birçok faktörlere göre değişim gösterebilmektedir. Kıymet takdirine konusu taşınmazın zemin değeri ile ilgili olarak; Taşınmazın konumu, imar durumu,yüzölçümü dikkate alınarak piyasa rayiç değeri, emlakçı ve mülk sahipleri nezdinde araştırma yapılmış, ayrıca bilirkişi kurulu olarak konu taşınmazın bulunduğu alanlara yakın ve benzer konumda olan arazilerin değeri ile ilgili araştırmalar yapılmıştır. Taşınmazın ulaşım sorunu bulunmamaktadır. Mahalle merkezinde bulunmaktadır. Çevresinde yeni yapıların inşaatının devam etmesi, bulvara cephe olması, okul alanlara komşu olması gibi olumlu unsurları mevcuttur.Gayrimenkul piyasasındaki durgunluğun olumsuz unsur olarak bulunmaktadır.Bilirkişi olarak yukarıda açıklandığı şekilde yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda taşınmazın keşif tarihi itibarı ile m² birim değerinin 700,00 TL/m2 olacağı belirlenmiştir. 383,00 m² x 700,00 TL/m2. =268.100,00TL.

Adresi : Kocavilayet Mahallesi, 29110 Sokağın 100M.Batısı,Yenişehir / MERSİN
Yüzölçümü : 383 m2

Arsa Payı : Tam
İmar Durumu:Yenişehir Belediyesinde yapılan incelemeler neticesinde,bahse konu parselin 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planında Ayrık Nizam 2 kat konut alanı olarak işaretlenen alanda kaldığı görülmektedir. Anca
Kıymeti: 268.100,00 TL

KDV Oranı : %18

Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydı gibidir
1. Satış Günü: 02/10/2019 günü 15:30 - 15:40 arası
2. Satış Günü : 30/10/2019 günü 15:30 - 15:40 arası
Satış Yeri : Mezat Salonu (Z-20 Nolu) - Adalet Sarayı Zemin Kat No:Z-20 AKDENİZ / MERSİN

Satış şartları :

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/45 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.31/07/2019

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR