İZMİR 5. SULH HUKUK MAHKEMESİ

İzmir Balçova'da imarlı 324 m² arsa mahkemeden satılıktır

İZMİR 5. SULH HUKUK MAHKEMESİ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN01062276
Şehir : İzmir / Balçova
Semt-Mahalle : ÇETİN EMEÇ MAH. / BALÇOVA
: 324
İmar Durumu : Konut
Kat Karşılığı : Evet
Yayınlandığı Gazeteler

HÜRRİYET 06.10.2019
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
Gazetenin Sitesine Git
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2018/30 satış
Muhammen Bedeli
:
575,000 TL
Birinci Satış Günü
:
11.12.2019 15:25
İkinci Satış Günü
:
15.01.2020 15:25
Satış Yeri
:
İZMİR BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ BİNASI D BLOK 3. KAT, SULH HUKUK MAHKEMELERİ MÜZAYEDE SALONU

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C.
İZMİR 5. (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU
2018/30 SATIŞ
TAŞINMAZIN
AÇIK ARTIRMA İLANI

TAŞINMAZIN ÖZELLİKLERİ: Taşınmaz tapunun İzmir İli, Balçova İlçesi, Balçova Mah., 1397 ada, 1 parselinde 324,00 m2 yüzölçümlü ve "arsa" cinsiyle; 106/324 payı SADULLAH ZANDAN (vefat etmiştir), 178/324 payı FETHİYE KALENDER*, (* İntifa hakkı vardır. Lehdar; Ahmet Hamdi Kalender), 40/324 payı GÜLSEREN ÖZTÜRK adına kayıtlı bulunmaktadır.Dava konu taşınmaz imar planına göre batısında Şebboy Sokak, kuzeyinde Adile Naşit Sokağa cephesi bulunan köşe başı parseli olup zeminde Şebboy Sokağın açılmamış olduğu görülmüştür. Dava konusu taşınmazın bulunduğu alan yeni yapılaşmaya başlamış bir alan olup imar planındaki yolların kısmen (toprak yol olarak) açılmış olduğu görülmüştür. Hâli hazır durumu ile dava konusu taşınmazın bulunduğu alanda yol, su, kanalizasyon vb altyapı hizmetlerinin tamamlanmamış olduğu tespit edilmiştir. Genelde eğimli bir bölgede yer alan taşınmazın kuzey sınırı ile güney sınırı arasında 7 m. artan kot farkının bulunduğu görülmüş olup söz konusu kot farkının inşaat yapımı ve parsele yerleşim maliyetini artıran dolayısı ile taşınmazın değerini olumsuz yönde etkilediği kanaatine varılmıştır. Taşınmazın yer aldığı alan gayri meskûn bir saha olmasına karşın Balçova ve şehir merkezine yakın bir konumda yer almaktadır. Müstakil yapılaşmaya uygun olması ve şehir merkezine yakınlığı taşınmazın değerini artıran etkenler arasında gelmektedir. Kısmen satışa konu taşınmaz üzerine isabet eden yapının enkaz bedeli yıkım ve nakliye masraflarını karşılayamayacak düzeyde olduğundan taşınmaz ARSA VASFI İLE değerlendirilmiştir.
Adresi : Çetin Emeç Mah. Adile Naşit Sokak No: 33 Balçova- İzmir Adresindeki (Adile Naşit Sokak No: 29 Balçova- İzmir Adresindeki Binanın 15 M. Batısındaki) Bir Kısmı Üzerinde Harap halde binanın isabet ettiği arsanın bulunduğu yer.
İmar Durumu : Balçova Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğünce düzenlenen 26.03.2019 tarih, 1900 sayılı imar durumu yazısında taşınmazın; "AYRIK NİZAM - 2 KAT (A1 - 2) - E= 1.00 YAPILANMA KOŞULLU YAPI ADASINA İSABET ETTİĞİ" belirtilmiştir.
Kıymeti : 575.000,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler: Hissedar Fethiye Kalender hissesinde , Ahmet Hamdi Kalender lehine intifa hakkı vardır. Mahkeme kararı gereğince intifa hakkının ilgili paya düşecek bedel üzerinden devamına karar verilmiştir.
1. Satış Günü : 11/12/2019 günü 15:25 - 15:35 arası
2. Satış Günü : 15/01/2020 günü 15:25 - 15:35 arası
Satış Yeri : İZMİR BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ BİNASI D BLOK 3. KAT, SULH HUKUK MAHKEMELERİ MÜZAYEDE SALONU -
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu (Milli bir bankanın kesin ve süresiz)vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2018/30 Satış sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.01/10/2019

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR