IĞDIR İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Iğdır/Karaağaç Mahallesi'nde 408 m² arsa icradan satılıktır (çoklu satış)

IĞDIR İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN00981361
Şehir : Iğdır / Merkez
Semt-Mahalle : KARAAĞAÇ MAH. / IĞDIR
: 408
İmar Durumu : Toplu Konut
Yayınlandığı Gazeteler

TAKVİM 14.04.2019
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2017/258 TLMT.
Muhammen Bedeli
:
110,160 TL
Birinci Satış Günü
:
30.05.2019 10:40
İkinci Satış Günü
:
27.06.2019 10:40
Satış Yeri
:
IĞDIR ADLİYESİ EK HİZMET BİNASI IĞDIR İCRA MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜ

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C.
IĞDIR
İCRA DAİRESİ
2017/258 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Iğdır İli Merkez Karaağaç Mahallesi 1630 ada 6 nolu parsel üzerinde keşif tarihinde yapı olmadığı görülmüştür.Kıymet takdirine konu arsanın İmar Durumu ile ilgili olarak Iğdır Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'ün dosyaya göndermiş olduğu 22/01/2018 tarih ve 713 sayılı yazısı ve ekindeki İmar Durum Belgesinde; Söz konusu 1630 ada 6 nolu parselin yola mesafesi 5 mt, Ayrık Nizam iki kat mesken alanına tahsisli olduğu, Taks : 0,30 ve Kaks : 0,60 olduğu belirtilmiştir.Taşınmaza Ait Tapu Kaydına göre (15/02/2018 tarih ve E.442433 sayılı yazı eki) parselin ana taşınmaz niteliğinin Arsa, yüzölçümünün 408,00 m² ve Hisse Pay/Paydasının "Tam" olduğu, Kıymet takdirine konu taşınmazın jeolojik yönden zemin yapısı düzgündür.Kıymet takdirine konu taşınmaz Evrenpaşa Caddesi üzerinde bulunan DSİ Müdürlüğü, Karayolları Şube Şefliği ve Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü binalarına yaklaşık 500 metre mesafede, Aras Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine yaklaşık 270 metre, Iğdır Merkezinde bulunan Iğdır Belediyesi ve Valilik Binalarına yaklaşık 2850 metre ve Fen Lisesine kuşbakışı yaklaşık 1000 metre mesafededir.Kıymet takdirine konu taşınmaz Iğdır?ın son yıllarda orta yoğunlukta rağbet gören bir bölgesindedir.Belediye ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının hizmetlerinden faydalanmaktadır.Kıymet takdirine konu taşınmaza ilişkin bilirkişice piyasa araştırması yapılmış olup, yapmış olduğum piyasa araştırması/soruşturması neticesinde kıymet takdirine konu taşınmazın bulunduğu arsanın konumu, imar durumu, geometrik şekli, belediye hizmetlerinden yararlanma, arz talep gelişimi, sosyal-kültürel ve ticari olanakları, şehir merkezine yakınlığı vb.özellikler gözetilerek kıymet takdiri yapılmıştır.
Adresi : Mevcut bilgiler yukarıya derc olunmuştur.
Yüzölçümü : Mevcut bilgiler yukarıya derc olunmuştur.
Arsa Payı : Mevcut bilgiler yukarıya derc olunmuştur.
İmar Durumu : Mevcut bilgiler yukarıya derc olunmuştur.
Kıymeti : 110.160,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydındaki gibidir.
1. Satış Günü : 30/05/2019 günü 10:40 - 10:45 arası
2. Satış Günü : 27/06/2019 günü 10:40 - 10:45 arası
Satış Yeri : IĞDIR ADLİYESİ EK HİZMET BİNASI IĞDIR İCRA MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜ -
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Iğdır İli Merkez Baharlı Mahallesi 27 ada 253 nolu parsel üzerinde bulunan yapının 2.Normal Kat 6 bağımsız bölüm numaralı meskendir. Kıymet takdirine konu taşınmazın olduğu yapı toplamda 6 katlı (bodrum kat+zemin kat+4 normal kat) ve betonarme olarak inşa edilmiştir. Kıymet takdirine konu taşınmaz bu yapının 2.Normal Kat 6 bağımsız bölüm numaralı meskenidir.Kıymet takdirine konu (taşınmazın bulunduğu) arsanın İmar Durumu ile ilgili olarak Iğdır Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nün dosyaya göndermiş olduğu 22/01/2018 tarih ve 713 sayılı yazısı ve ekindeki İmar Durum Belgesinde; Söz konusu 27 ada 253 nolu parselin yola mesafesi 5 mt, Ayrık Nizam beş kat mesken alanına tahsisli olduğu, Taks : 0,40 ve Kaks : 2,10 olduğu belirtilmiştir.Kıymet takdirine konu taşınmaz olan Baharlı Mahallesi 27 ada 253 nolu parseldeki binanın 2.Normal Kat 6 bağımsız bölüm numaralı meskeni için; Iğdır Tapu Müdürlüğü tarafından dosyaya gönderilen Taşınmaza Ait Tapu Kaydına göre (15/02/2018 tarih ve E.442433 sayılı yazı eki) parselin ana taşınmaz niteliğinin Arsa, yüzölçümünün 752,93 m², Arsa Pay/Paydasının 6845 / 75293, bağımsız bölüm niteliğinin Mesken ve Hisse Pay/Paydasının "Tam" olduğu tespit edilmiştir.Kıymet takdirine konu taşınmazın bulunduğu bina betonarme karkas yapı olup, yaklaşık (4~5) yıllık olduğu tahmin edilmektedir.Kıymet takdirine konu taşınmaz; Iğdır Merkez Baharlı Mahallesi Evrenpaşa Caddesi üzerinde bulunan Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsünü Tuzluca istikametine doğru 80 metre geçtikten sonra sola doğru Uluhan Ali Aras Caddesine girilip yaklaşık 275 metre ilerlendiğinde hemen sağ taraftaki yapıda bulunmaktadır.
Kıymet takdirine konu taşınmazın olduğu Baharlı Mahallesi 27 ada 253 nolu parseldeki binanın ruhsat durumu ile ilgili olarak Tapu Müdürlüğü'ndeki Kat İrtifakı dosyasında bulunan 15/04/2013 tarih ve 66 nolu Yapı Ruhsatı'ndan söz konusu yapının bodrum dahil toplam 6 kat inşaat izninin olduğu öğrenilmiştir. Mevcutta söz konusu parsel üzerindeki binanın bodrum dahil 6 katlı inşa edilmiş olduğu görüldüğünden, ruhsat durumuna bakıldığında bütün katların ruhsatlı olduğu anlaşılmaktadır.Kıymet Takdirine konu taşınmaz şehir merkezinde olup Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsüne yaklaşık 350 metre mesafede,İnönü İlköğretim Okuluna yaklaşık 360 metre mesafede, Valilik Yolu olarak bilinen Tansu Çiller Caddesine yaklaşık 450 metre mesafede, 1 Nolu Sağlık Ocağına yaklaşık 550 metre mesafededir. Valilik Binası ve Belediye Binasına yaklaşık 1.000 metre mesafededir. (Ölçüler kuşbakışı olarak verilmiştir.)
Kıymet Takdirine konu taşınmazın içine girildi. Fotoğrafları çekildi. Taşınmazın 3 oda,1 salon, antre, mutfak, banyo, wc ve 2 balkon mahallerinden oluştuğu, kaloriferli olduğu ve henüz doğalgaz bağlantısının yapılmamış olduğu görülmüştür. Binada asansör bulunmaktadır.Belediye ve diğer kamu kurum ve kuruluşların hizmetlerinden faydalanmakta olup, son zamanlarda Iğdır?ın rağbet gören bir bölgesinde bulunmaktadır.taşınmaz Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri Cetvelinde bulunan 3-B yapı sınıfı grubuna girmektedir. Bu grupta bulunan yapıların 2017 yılı birim m² değeri 838,00 TL?dir. Kıymet takdirine konu taşınmazın yaklaşık (4~5) yıllık olduğu tahmin edilmektedir. Kıymet takdirine konu taşınmazın yapıldığı tarih ve genel durumu göz önünde bulundurulduğunda Yapı Yıpranma Payı'nın yaklaşık % 6 olacağı kanaati bilirkişice belirtilmiştir.Tapu Müdürlüğü'ndeki Kat İrtifakı dosyasında bulunan mimari projeden 2.Normal Kat 6 bağımsız bölüm numaralı meskenin alanı yaklaşık olarak brüt 150,00 m² (net alanı yaklaşık 132,00 m²) olarak hesap edilmiştir.
Adresi : Mevcut bilgiler yukarıya derc olunmuştur
Yüzölçümü : Mevcut bilgiler yukarıya derc olunmuştur
Arsa Payı : Mevcut bilgiler yukarıya derc olunmuştur
İmar Durumu : Mevcut bilgiler yukarıya derc olunmuştur
Kıymeti : 159.228,00 TL
KDV Oranı : %1
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydındaki gibidir.
1. Satış Günü : 30/05/2019 günü 10:50 - 10:55 arası
2. Satış Günü : 27/06/2019 günü 10:50 - 10:55 arası
Satış Yeri : IĞDIR ADLİYESİ EK HİZMET BİNASI IĞDIR İCRA MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜ -
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanınyirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşincigünden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamınıve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2017/258 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.03/04/2019

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR