ELBİSTAN İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Elbistan'da 326 m² arsa icradan satılıktır

ELBİSTAN İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN00888822
Şehir : Kahramanmaraş / Elbistan
Semt-Mahalle : KÜMBET MAH. / ELBİSTAN
: 326
İmar Durumu : Konut
Yayınlandığı Gazeteler

ELBİSTAN KAYNARCA 07.11.2018
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2018/17 ESAS
Muhammen Bedeli
:
106,000 TL
Birinci Satış Günü
:
10.01.2019 14:30
İkinci Satış Günü
:
05.02.2019 14:30
Satış Yeri
:
Elbistan Belediye Başkanlığı Düğün ve Toplantı Salonu - Elbistan Kahramanmaraş (Köprübaşı Mah - Cumhuriyet Meydanı) 

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C. ELBİSTAN İCRA DAİRESİ 2018/17 ESAS

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI


Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN BİLGİLERİ :
Kahramanmaraş İl, Elbistan İlçe, 159 Ada, 33 Parsel, Kümbet Mahalle, Topçalı Mevkiinde bulunan taşınmazın SATIŞA KONU HİSSESİ TAMDIR. Diğer özellikler aşağıda ayrıntılı olarak belirtilmiştir.
Yüzölçümü : 326,00 m2
Kıymeti : 106.000,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Tapu Kaydında ve Dosyasında Mevcuttur.
1. Satış Günü : 10/01/2019 günü 14:30 - 14:35 arası
2. Satış Günü : 05/02/2019 günü 14:30 - 14:35 arası
Satış Yeri : Elbistan Belediye Başkanlığı Düğün ve Toplantı Salonu - Elbistan Kahramanmaraş (Köprübaşı Mah - Cumhuriyet Meydanı)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2 NO'LU TAŞINMAZIN BİLGİLERİ
Kahramanmaraş İl, Elbistan İlçe, 159 Ada, 34 Parsel, Kümbet Mahalle, Topçalı Mevkiinde bulunan taşınmazın SATIŞA KONU HİSSESİ TAMDIR. Diğer özellikler aşağıda ayrıntılı olarak belirtilmiştir.
Yüzölçümü : 322,00 m2
Kıymeti : 104.000,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Tapu Kaydında ve Dosyasında Mevcuttur.
1. Satış Günü : 10/01/2019 günü 14:45 - 14:50 arası
2. Satış Günü : 05/02/2019 günü 14:45 - 14:50 arası
Satış Yeri : Elbistan Belediye Başkanlığı Düğün ve Toplantı Salonu - Elbistan Kahramanmaraş (Köprübaşı Mah - Cumhuriyet Meydanı)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TAŞINMAZLARIN ÖZELLİKLERİ
Bilirkişi raporuna göre; Taşınmazlar; "ARSA" vasıflıdır. Mahallinde yapılan incelemelerde, taşınmazlar üzerinde herhangi bir yapılaşma bulunmamaktadır. Taşınmazlardan 159 ada 33 nolu parsel 326,00 m2, 159 ada 34 nolu parsel 322,00 m2 yüzölçümüne sahip olup, boş vaziyettedirler. Ayrıca taşınmazların sınırları belli olmamakla birlikte bölgesel olarak görülmüşlerdir. Taşınmazlar; belediye ve altyapı hizmetlerinden yapılaşmaya paralel olarak faydalanmaktadırlar. Taşınmazların bulunduğu bölge; kısmen, orta gelirli vatandaşların müstakil amaçlı konut yapımı için arsa alımı yapabilecekleri konumdadır. Değerleme konusu taşınmazlar; TKGM CBS (Coğrafi Bilgi Sistemi)'den görüldüğü üzere, dikdörtgen geometrik formda; eğimsiz topografik yapıya sahiptirler. Taşınmazların yaklaşık 22,00 metre cephe derinliği ve 15,00 metre cephe genişliği bulunmakta olup; 159 ada 33 nolu parsel 326,00 m2 yüzölçümlü ve 159 ada 34 nolu parsel ise 322,00 m2 yüzölçümlüdür.Taşınmazların sınırları mahallinde belirli vaziyette olmayıp, bölgesel olarak görülmüşlerdir. Taşınmazlar üzerinde herhangi bir yapı bulunmadığı görülmüştür.
TAŞINMAZLARIN RESMİ KURUM İNCELEMELERİ
Bilirkişi raporuna göre; Kahramanmaraş Elbistan Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nün 19.01.2018 tarihli imar durum yazısı ve dosyasına gönderilen plan örneğine göre konu taşınmazlar; Konut Alanı lejantında, Ayrık nizam, İki kat ve TAKS:0,40 imara müsaadeli olacak şekilde yapılaşma koşullarına sahip olduğu ilgili dosyasında görülmüştür. Taşınmazlara ait ilgili belediyede dosya incelemesi yapılmamıştır.
TAŞINMAZLARIN ADRESİ VE ÇEVRE ÖZELLİKLERİ
Bilirkişi raporuna göre; Konu taşınmazlar; Kahramanmaraş İli, Elbistan İlçesi, Kümbet Mahallesi, Sanat Okulu Caddesi üzerinde yer alan tapuda “arsa” nitelikli ve mahallinde boş vaziyette olan 159 ada 33 ve 34 nolu parsellerdir. Taşınmazlar; Kümbet Ortaokulu'na 120 metre, Endüstri Meslek Lisesi'ne 100 metre, Elbistan Otogarı'na 950 metre, Elbistan Belediyesi'ne 1550 metre ve Elbistan Tapu ve Kadastro Müdürlüğü'ne 1650 metre kuş uçumu mesafededir. Taşınmazın bulunduğu bölgede; 4-6 katlı yapılmış apartman tarzı yapılar ve 1-2 katlı müstakil tarzı yapılmış yapılar ile boş vaziyette arsalar bulunmaktadır. Taşınmazlar ilçe merkezinde yer almakta olup; kısmen değerli konumdadır.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanınyirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşincigünden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamınıve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.


2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir.( İcra İflas Kanununun 206.maddesi uyarınca İpotek dosyalarında satış bedeli ipotek alacağını karşılamazsa taşınmazın aynından doğan vergi borçları ödenmeyecektir ).


3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.


4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.


5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2018/17 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları gerekmektedir.

7 - İİK 127 maddesi gereğince, iş bu satış ilanı tapuda ve adres kayıt sisteminde adresi bulunamayan ve adli tebligatı iade olan diğer ilgililer hakkında da elektronik ortamda yapılan ilanın ve gazete yapılan ilantebliğ yerine kaim olmak üzere ilan olunur.

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR